Vydanie mandátneho certifikátu: Kto ho potrebuje a ako na to?

Obsah článku

Možnosti vydania mandátneho certifikátu

Potrebujete mandátny certifikát, ale neviete, čo to presne znamená a ako ho získať? Možno sa vám to zdá zložité, no v skutočnosti je celý proces jednoduchší, než by ste čakali. V tomto článku sa dozviete, kto ho potrebuje, na čo slúži a ako prebieha vydanie mandátneho certifikátu v praxi. Poďme na to.

 

Čo je mandátny certifikát a na čo slúži?

Právny rámec pre inštitút známy pod označením mandátny certifikát poskytuje zákon č. 272/2016 Z. z. o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „zákon o dôveryhodných službách“).

V ustanovení § 8 tohto právneho predpisu nájdeme aj legálnu definíciu mandátneho certifikátu, ktorá hovorí o tom, že mandátny certifikát je kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis vydaný fyzickej osobe oprávnenej zo zákona alebo na základe zákona konať za inú osobu, orgán verejnej moci alebo v ich mene. Mandátny certifikát je v zmysle tohto ustanovenia aj certifikát vydaný fyzickej osobe, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitného predpisu, alebo vykonáva funkciu podľa osobitného predpisu (ďalej len ako „mandatár”).

Mandátny certifikát vydáva spoločnosť BRAIN:IT, ktorá je prevádzkovateľom platformy NFQES s platnosťou na 1 rok a s možnosťou predĺženie o 1 alebo 2 roky.

Základným účelom mandátneho certifikátu je riešenie situácie pri podpisovaní mandatára. Mandátny certifikát je typom kvalifikovaného certifikátu, ktorý je určený pre fyzické osoby definované v zákone o dôveryhodných službách. Tieto osoby zákon označuje ako mandatárov, ktorí disponujú mandátom oprávňujúcich ich konať v menej iných osôb alebo orgánov verejnej moci.

Mandátny certifikát je efektívnym nástrojom, ktorého hlavným účelom je zrýchliť procesy v oblasti autorizácie korporátnych, štátnych a iných verejných dokumentov v dynamicky sa rozvíjajúcom digitálnom prostredí. Mandátny certifikát poskytuje všetkým zúčastneným stranám vysokú mieru právnej istoty.

 

Pre koho je určený mandátny certifikát a kto je mandatár?

Mandátny certifikát je určený pre osoby, ktoré disponujú tzv. mandátom. Tieto osoby sú označované aj ako mandatári. V praxi to znamená, že tieto osoby sú oprávnené podpisovať dokumenty v menej iných osôb, inštitúcií alebo konkrétnych subjektov.

Mandátnym certifikátom preukazuje mandatár oprávnenie:

  • konať za mandanta alebo v mene mandanta,
  • vykonávať činnosť podľa osobitného predpisu,
  • vykonávať funkciu podľa osobitného predpisu.

 

Výkričník ikonka

Vedeli, ste že? ..

..Mandátny certifikát nikdy nesmie obsahovať pseudonym?

 

Na webovom sídle Národného bezpečnostného úradu Slovenskej republiky je umiestnený zoznam oprávnení pre mandatárov.

Mandatárom môžu byť v praxi nasledujúce osoby:

  • notári a advokáti,
  • znalci, tlmočníci a prekladatelia,
  • primátori, starostovia a ich zástupcovia,
  • spoločníci v obchodných spoločnostiach,
  • predseda a podpredseda vlády, štátni tajomníci, ministri,
  • sudcovia a prokurátori,
  • riaditelia škôl a ďalšie zákonom ustanovené osoby.

 

Informačná ikonka

Vedeli, ste že? ..
..Riaditeľ školy podpisuje mandátnym certifikátom napríklad svoje rozhodnutia o prijatí na štúdium a elektronicky posiela úradné rozhodnutie do schránky študenta alebo jeho zákonného zástupcu?

 

Možnosti vydania mandátneho certifikátu

Zákon o dôveryhodných službách ustanovuje, že kvalifikovaný poskytovateľ dôveryhodných služieb, ktorému kvalifikovaný štatút udelil Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky, vydá mandátny certifikát mandatárovi, ktorý preukáže oprávnenie konať v mene mandanta tak, ako sme to uviedli vyššie.

Vďaka digitalizácii možno v súčasnosti vybaviť množstvo služieb v relatívne krátkom čase v porovnaní s tým, koľko trvalo vybavenie týchto záležitostí ešte v nedávnej minulosti. Spoločnosť  BRAIN:IT je v súlade s európskym nariadením č. 910/2014 eIDAS poskytovateľom dôveryhodných služieb, ktorý je zapísaný v Európskom registri poskytovateľov dôveryhodných služieb (European Trusted List).

Certifikáty vydávané našou spoločnosťou spĺňajú prísne požiadavky na ochranu údajov a overenie identity, sú právne uznané a akceptovateľné. V praxi môžu byť takto podpísané dokumenty použité aj ako dôkaz na súde, a to vo všetkých členských krajinách Európskej únie.

Spoločnosť Brain:IT vydáva záujemcom o mandátny certifikát tento certifikát prostredníctvom digitálnej platfomy NFQES.

 

Pre vydanie, získanie a používanie mandátneho certifikátu v praktickom živote je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

1. Registrácia na webovej platforme NFQES.
2. Overenie osobných údajov.
3. Vytvorenie žiadosti o overenie mandátu.
4. Môžete začať podpisovať.

 

Výhodami mandátneho certifikátu sú:

  • Vzdialené podpisovanie z akéhokoľvek miesta z internetovým pripojením bez ohľadu na otváracie hodiny úradov, firiem a iných inštitúcií.
  • Celoplošné využitie, pričom riešenie od našej spoločnosti podporuje NFQES virtual smart card, vďaka ktorému môžete podpisovať aj na webovom portáli www.slovensko.sk alebo v akýchkoľvek iných aplikáciách.
  • Možnosti hromadného podpisovania viacerých dokumentov so zachovaním najvyššej právnej istoty pre každý z podpisovaných dokumentov.
  • Nepopierateľnosť. Mandátny certifikát pre elektronický podpis je kvalifikovaný elektronický podpis, vďaka čomu je zabezpečená nepopierateľnosť aktu podpísania predmetných dokumentov. Takto podpísané dokumenty môžu slúžiť aj ako dôkaz v prebiehajúcom súdnom konaní a ako dôkaz nemôžu byť na súde zamietnuté.

 

 

Zrušenie mandátneho certifikátu

Zákon o dôveryhodných službách v ustanovení § 8. ods. 4. explicitne uvádza, že o zrušenie mandátneho certifikátu je potrebné požiadať a môžu tak urobiť nasledujúce osoby.

O zrušenie mandátneho certifikátu požiada:

  • orgán verejnej moci alebo osoba, u ktorej mandatár vykonával činnosť alebo funkciu po tom, ako mandatár zanikne alebo skonči výkon svojej činnosti alebo funkcie tak, ako ju definuje zákon o dôveryhodných službách v ustanovení § 8 ods. 1,
  • mandant po tom, ako zaniklo oprávnenie mandatára konať za alebo v mene mandanta,
  • mandatár po tom, ako sa dozvie, že mandant zomrel, bol vyhlásený za mŕtveho alebo zanikol,
  • mandatár po tom, ako zaniklo jeho oprávnenie konať za alebo v mene mandanta alebo po tom, ako mu zanikol alebo skončil výkon činnosti alebo funkcie.

 

Autorom článku je

Miroslav Rechtorík